reklama

Domáca slepačia polievka v rodinnom kruhu? Balzam pre telo i dušu.

Potreba jesť patrí v živote človeka k základným ľudským potrebám. Ľudská civilizácia si však vo svojej histórii dokázala z jedla vytvoriť nielen pohonnú látku pre svoje fyziologické fungovanie, ale i pohladenie ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

... pre svoju dušu či symbol rôznych životných udalostí. Jedlo sa za niekoľko tisíc rokov stalo pre človeka radosťou i starosťou, potešením i utrpením. Jednou z pridaných hodnôt tohto uspokojovania celkom bežnej ľudskej potreby je jeho spoločné zdieľanie s blízkymi ľuďmi – spoločné stolovanie.

Pred časom som medzi deťmi v centre voľného času urobila malý prieskum zameraný na spoločné stravovanie v rodine a zistila som, že deti milujú spoločné obedy s rodičmi, milujú ten pocit byť všetci spolu ako rodina. Spýtala som sa ich, čo sa im v spojení so spoločným obedom vybavuje a každému z nich sa rozprestrel na tvári úsmev. Rozprávali príhody, uvádzali smiešne situácie, tradičné jedla, ktoré u nich rozvoniavajú a spomínali na to príjemné, čo si pamätajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločné obedy a večere doma majú svoje osobitné čaro, prinášajú všetkým členom rodiny niečo pozitívne a čo si málokto uvedomuje, tento rituál má i určitú ochrannú funkciu. Priestor a blízky ľudia okolo jedálenského stola tvoria akúsi ochrannú zónu, ktorá vyvoláva pocit bezpečia, ku ktorému je možné vrátiť sa v prípade problémov či životných kríz. I keď je potrebné tento pocit posilňovať najmä u malých detí, ktoré doslova vyžadujú blízkosť a istotu najbližších, spolupatričnosť potrebujú cítiť i dospievajúce deti. Existuje množstvo štúdií, najmä zahraničných, v ktorých sa potvrdzuje pozitívny vplyv spoločného stolovania na prevenciu rizikového správania u dospievajúcich – fajčenia, užívania drog, agresivity, alebo na elimináciu vzniku depresií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločné stolovanie vytvára prostredie, ktoré môže výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu vzťahu medzi rodičmi a deťmi. Môže sa stať komfortným priestorom na komunikáciu v rodine. Ak sa takáto komunikácia stane pravidelnou, rodičom je ľahšie rozpoznávať a identifikovať zmeny, ktoré sa s dieťaťom dejú. Zdieľanie spoločného jedla dáva rodičom možnosť a ideálnu príležitosť poskytnúť deťom modelové úlohy a vzorce správania, koučovať sociálne a kultúrne očakávania.

Deti sa spoločným zdieľaním tohto rituálu učia, že správne rodinné jedlo sa podáva doma na určenom mieste, je čerstvé a kvalitné a že je produktom celkom náročnej kultúrnej činnosti, ktorej sa hovorí varenie a ktorá si vyžaduje čas a úsilie zo strany toho, kto jedlo pripravuje. Toto poznanie je základom nielen získania určitých zručností, ale i prehĺbenia úcty a vďačnosti k rodičom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zvláštne, že i napriek všetkým pozitívam, ktoré spoločné stolovanie prináša, vôňu slávnostnej slepačej polievky, ktorá kedysi každú nedeľu voňala celým domom, vymieňajú dnešné mladé rodiny za ťažký, nič nehovoriaci vzduch v čínskych reštauráciách, kde sa narýchlo usadia na kvázi rodinný obed počas víkendovej nákupnej turistiky. Každý si dá iné jedlo, otec číta časopis, mama sa kochá novými topánkami, dcéra má na ušiach slúchadla a syn sa hrá s tabletom. I keď sa rodina nachádza spolu pri jednom stole, je vlastne každý z nich sám.

Nemalou mierou k zániku tohto rituálu prispievajú i niektoré povolania, ktoré sú rodičia povinní vykonávať počas víkendov. A tak maminy a ockovia namiesto toho, aby jedli spoločne so svojimi deťmi aspoň jeden deň v týždni, blokujú v pokladniach alebo šoférujú autobus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

I keď je možné konzumáciu jedla chápať veľmi pragmaticky, vecne a chladne (veď je to len také obyčajné uspokojovanie ľudskej potreby, mohol by niekto namietať), zdá sa, že rodinné jedlo a rodinný stôl je možno chápať i v iných súvislostiach:

  • ako prvé a najdôležitejšie miesto, kde dieťa získava pozitívny vzťah a postoj k jedlu,

  • ako prostredie príjemne prežitých spoločných chvíľ a posilnenia rodinných väzieb,

  • ako priestor, kde sa odovzdávajú rodinné tradície, zvyky,

  • ako malé laboratórium, ktoré ukája detskú zvedavosť pri skúšaní nových chutí, nových jedál,

  • ako priestor určený na relaxáciu, kde sa pri dobrom jedle dieťa spája samo so sebou a zároveň sa delí o svoje zážitky s ostatnými,

  • ako plánovacie stredisko, kde vznikajú plány, vízie a ideály rodiny,

  • ako učebňu, kde dieťa získava nové informácie a učí sa rôznym zručnostiam,

  • ako divadelné predstavenie, kde dieťa môže sledovať a napodobňovať dospelých, učiť sa slušnému správaniu, rozširovať si slovnú zásobu, hovoriť prosím, ďakujem,

  • ako rituál, ktorý sa navždy uchová v pamäti, ako pozitívna spomienka na seba a na svoju rodinu.

A čo dodať na záver?

Prieskumu sa zúčastnilo 13 detí vo veku do 10 rokov, z toho 2 deti nezažili nikdy spoločné stolovanie s rodinou.

Niekde na začiatku ľudských dejín stál homo sapiens, ktorý si chránil svoj kus mäsa v úzadí jaskyne či prístrešia a i napriek prítomnosti svojho spoločenstva ho konzumoval sám. O niekoľko tisíc rokov sa obraz mení a na rovnakom mieste stojí dom, kde okolo jedálenského stola sedí rodina a spoločne si vychutnáva štedrovečernú večeru. Stôl i ľudia okolo sú slávnostne oblečení a naladení a celý priestor vonia dobrotami, ihličím a pokojom.

Je zvláštne, ako ľahko sa dnes tohto zážitku ľudia vzdávajú, vracajú sa k samotárstvu pravekého homo sapiens a učia to i svoje deti.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  949
  •  | 
  • Páči sa:  14 687x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka s viac ako 26 ročnou pedagogickou praxou. Už viac ako 10 rokov sa venujem štúdiu ľudského temperamentu. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...Maličkosti z temperamentovej poradne...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu