Vo Francúzsku chcú zakázať deťom v škole mobily. Čomu/komu to najviac prospeje?

Autor: Věra Tepličková | 19.12.2017 o 16:30 | (upravené 1.4.2018 o 9:47) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  857x

Namiesto odpovede si dovolím opísať zážitok jednej z uznávaných českých psychologičiek, na ktorú sa obrátila jej kamarátka, stredoškolská učiteľka so žiadosťou o pomoc.

Pani učiteľka opísala svoju triedu, ako hroznú triedu, kde sa nedá učiť. Trieda je vraj nepokojná, deti sú nesústredené, stále je tam šum. Problém, ktorý s triedou má, nie je len jej problémom. Na ukecanú triedu si sťažujú všetci jej kolegovia. Pani psychologička sľúbila kamarátke, že sa príde do triedy pozrieť a pokúsi sa zistiť, v čom môže byť chyba.

Do uvedenej triedy prišla počas prestávky a neverila vlastným očiam. V triede plnej dospievajúcich teenegerov vládol absolútny pokoj a ticho. Takmer nik neprehovoril.

Dôvod?

Všetci pozerali do svojich mobilných telefónov. Nehovorili, písali. Písali si dokonca sami medzi sebou.

Zazvonilo na hodinu, do triedy vošla učiteľka a žiaci poslušne podľa školského poriadku upratali svoje mobily do školských káps a...

A teraz to začalo.

Medzi mládežou sa postupne rozvíjala komunikácia a o pár minút bol v triede naozaj tak nepríjemný šum, že rušil nielen učiteľku, ale odvádzal pozornosť i samotných žiakov. A táto situácia sa opakovala počas celého doobedia. Prestávka = ticho. Vyučovacia hodina = šum.

Psychologička nemusela dlho rozmýšľať, aby zistila, kde je pes zakopaný.

Človek je tvor spoločenský a ku svojmu životu potrebuje okrem iného i komunikovať s druhými ľuďmi. Nie prostredníctvom SMS, e-mailov, či sociálnych sietí. Zoči-voči. Face to face.

V škole je ideálnym časom na takúto komunikáciu prestávka. Ak deti túto dobu z akéhokoľvek dôvodu premrhajú, nastáva deficit, ktorý je potrebné odstrániť. A deti ho odstraňujú celkom prirodzeným spôsobom. Rozprávajú sa medzi sebou počas vyučovacej hodiny, keď telefóny nesmú používať. Musia si predsa niekedy vypovedať všetko, čo zažili a čo majú nové. A prestávka? Tej je na takúto činnosť škoda. Tam predsa môžu konečne zapnúť milovanú, dnes neoddeliteľnú súčasť svojho bytia – mobil.

Zakázať teda v škole deťom mobily, či nezakázať?

Mne sa to javí ako prospešné, pričom najväčším prínosom by pravdepodobne nebolo to, že telefón nebude deti rozptyľovať, ani to, že deti nebudú môcť fotiť svojich učiteľov a vešať fotky na facebook. Najväčším prínosom by bolo znovuobjaviť prestávku ako priestor na komunikáciu a rozvíjanie vzťahov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?