Príbehy z bazéna alebo z čoho sa učia deti ...

Autor: Věra Tepličková | 2.2.2018 o 10:33 | (upravené 1.4.2018 o 9:40) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  606x

V minulých dňoch sme si s manželom dovolili malý relax v jednom z hotelov v Trenčianskych Tepliciach. Pre mňa osobne týchto pár dní v roku znamená nielen absolútny oddych s knihou v ruke, ale i možnosť byť nezaujatým pozorovateľom

krátkych životných epizód iných ľudí.

Jeden z takýchto zážitkov som získala i pri hotelovom bazéne, kde okrem vody číhala na ľudí ešte jedna atrakcia: malá soľná komora. Tá svojou funkciou lákala nielen dospelých návštevníkov, ale výzorom zaujala i malé deti.

„Čo to je? Čo tam vo vnútri môže asi byť?“ Tieto a podobné otázky si pravdepodobne kládli všetky deti, pretože nebolo jedného, ktoré by sa po vyšantení sa v bazéne nesnažilo túto záhadu preskúmať.

O to sa pokúsil i malý, asi trojročný chlapček z môjho príbehu, ktorého zaujali krásne farebné dvierka na komore. Študoval ich s takým záujmom, že sa mu spodnú časť plexiskla podarilo vytlačiť z rámu. Chlapček zostal stáť ako obarený a neveriacky pozeral, čo sa to vlastne stalo. A tu do príbehu vstúpili rodičia. Otecko zobral chlapčeka za ruku, vysvetlil mu, že sa takéto veci stávajú a sľúbil mu, že sa to pokúsi opraviť. Doviedol ho k mame, ktorá ho zobrala do náručia a obidvaja sledovali ocka, ako sa popasuje s problémom. Ten odborným okom preštudoval situáciu, zobral vypadnutý diel a postupne ho zatlačil na miesto, kde patril. Všetci traja sa potom vrátili do vody a o chvíľu už ani nevedeli, že sa niečo prihodilo.

Zhodou okolností som bola svedkom navlas rovnakej udalosti i na druhý deň, keď o trochu starší chlapec so zaujatím preskúmaval tajomnú komoru a tiež sa mu podarilo vytlačiť spomínaný kus plexiskla z rámu. Ďalšie pokračovanie príbehu však chytilo iný spád. Otec akonáhle zistil, čo chlapec urobil, začal nadávať, nahnevane ho odohnal a s kritickým komentárom mapoval stav  škody, ktorú syn spôsobil. Vyľakaný chlapec sa bežal s plačom schovať k mame, ktorá na rozdiel od svojho partnera zvládala situáciu pokojnejšie, syna si pritúlila a uistila ho, že sa nemusí báť. Rozčúlenému otcovi sa plexisklo zatlačiť do rámu nepodarilo, a tak ho po chvíli márneho boja odhodil do kúta a s naštvaným výrazom sa vrátil na ležadlo. Chlapec sa ešte dlho držal mamy okolo krku a len nenápadné ustrašené pohľady smerom k otcovi nasvedčovali, že týmto sa príbeh s plexisklom pre neho  dnes ešte neskončil.

Dva rovnaké príbehy, dva zážitky, z ktorých sa obidvaja chlapci do života niečo naučili.

Prvý chlapček možno zistil, že problémy, ktoré sú bežnou súčasťou života, sa dajú pokojne riešiť. Navyše sa utvrdil v tom, že jeho otecko je superhrdina, ktorý všetko zvládne  a mamina je vľúdnym ostrovom bezpečia, kde sa dajú prečkať i tie najväčšie pohromy sveta.

Druhý chlapček sa pravdepodobne utvrdil v tom, že je nemehlo, ktoré rodičia brať na dovolenku vôbec nemali, pretože je len strojcom problémov a zvýšeného tlaku otca. Otecko sa v synových očiach nestal hrdinom, ale postrachom. Či to bude pre neho životná prevencia vlastného správania, alebo životný vzor, je dnes ešte vo hviezdach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?