Čítanie na dobrú noc alebo bájka o tom, ako sa traja kohúti na jednom hnojisku zišli.

Autor: Věra Tepličková | 25.2.2018 o 18:52 | (upravené 1.4.2018 o 9:36) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  343x

Mladý gazda Matej sa vybral na trh kúpiť si kohúta. Ponuka bola bohatá a trhovníci v snahe predať za každú cenu, podstrkovali svojich kohútov Matejovi až popod nos.

I sami kohúti cítiac dobré bydlo vypínali hrude, ukazovali krásne perá a kikiríkali o dušu, len aby si ich Matej všimol.

Mňa si kúp a nebudeš banovať, vykríkol prvý kohút. Som silný na tele i v hlase. Stačí mi zakikiríkať a vypnúť hruď a pri nohách mi bude ležať celý dvor. Sliepky mi budú oddané a za trochu priazne budú vajcia znášať ako o preteky. Kým sa mesiac s mesiacom stretne budeš najvyhlásenejším gazdom široko ďaleko. Stačí, ak mi dáš dobrého zrna, čistej vody a strechu nad hlavou a  budem ti slúžiť do konca svojich dní.

Mňa si kúp a nebudeš banovať, skočil mu do reči druhý kohút. Som krásny na tele i v hlase. Stačí mi ukázať svoje pestrofarebné perá, zakikiríkať jednu z árií a pri nohách mi bude ležať celý dvor. Sliepky ma budú ako očarované nasledovať  a i keď vajec nebude až toľko, každé jedno z nich bude tak veľké, že do seba ukryje menšie tri. Kým sa mesiac s mesiacom stretne budeš najvyhlásenejším gazdom široko ďaleko. Stačí ,ak mi dáš dobrého zrna, čistej vody a strechu nad hlavou a  budem ti slúžiť do konca svojich dní.

Ak chceš byť najvyhlásenejším gazdom široko ďaleko, kúp si mňa, ponúkal sa tretí kohút. Nie som síce ani silný ani krásny v hlase, rozumiem však slepačiemu srdcu i duši a k mi dáš dobrého zrna, čistej vody a strechu nad hlavou, nikdy na tvojom dvore nebude zvada či boj. Tvoje sliepky budú pokojné a budú znášať tie najchutnejšie vajcia široko ďaleko. Ak niekto ochutná čo i len jedno vajce z tvojho dvora, už nikdy nebude chcieť iné.

„Nuž dobrých kohútov mi núkate“, pochválil trhovníkom zvieratá Matej. „Priznám sa, že všetci traja by sa mi na mojom dvore zišli.“

Keď trhovníci uvideli v neskúsenom gazdovi dobrého zákazníka, tak dlho mu ospevovali kvality svojich kohútov, že nerozhodný Matej nakoniec kúpil všetkých troch.

Prišiel domov a chválil sa svojej mladej žene, ako dobre kúpil.

„A nemal by byť na dvore len jeden kohút?“ spýtala sa nedôverčivo mladá žienka.

„To sú len hlúpe babské reči. Nezáleží na tom, koľko ich tam je, ale čo všetko dokážu. Dokonca si myslím, že je na náš prospech a úžitok, že každý z kohútov má iný cieľ a inú stratégiu. Neboj sa, keď naši kohúti spoja svoje sily, budeme mať najviac, najväčšie a najchutnejšie vajcia v celom chotári.“

Žienka nadšene prikývla, pomohla mužovi preniesť kohútov na dvor a obidvaja spoza okna sledovali, čo sa bude diať.

No neudialo sa nič. Ani prvý, ani druhý, ani tretí deň.

Kohúti len vyzobali kvalitné zrno, vypili čistú vodu a doružova sa vyspali pod strechou nad hlavou. Počas celého dňa sa prechádzali po dvore, nenápadne sa jeden po druhom obzerali, niekde do niečoho zobli, niekde pípli, no žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo. Pripravené sliepky nervózne prešľapovali  pri kuríne, kde čakali na život plný radosti a spokojnosti, zvieratá z chlieva i v ohrady netrpezlivo vystrkovali svoje hlávky a čakali na svetlé zajtrajšky. Na celom dvore však vládol pokoj, mier a ticho. Podozrivé ticho. Ticho pred búrkou.  

A zrazu ...

V strede veľkého hnojiska sa objavil červík. Veľký a tlstý červík bol pre kohútov prísľubom nielen  výbornej pochúťky, ale i potvrdením si svojho ega a pozície na dvore. Zabudli na svoje sľuby a zámery  a vrhli sa doprostred hnojiska, kde sa najskôr pustili do červíka, z ktorého si každý chcel urvať čo najväčší kus, a potom i do seba. Za veľkého kriku lietalo perie, lietal hnoj a neskôr všetko živé i neživé, čo sa kohútom priplietlo do cesty. Gazda Matej, ktorého na dvor priviedlo rinčanie skla a zvierací krik, chcel situáciu zachrániť tým, že sa snažil kohútov od seba oddeliť, no márne. Kohúti sa pustili i do neho a keby ho nezachránila jeho mladá žienka, kto vie, či by si život zachránil.

Ponaučenie:

Nie vždy je pri kúpe kohúta múdre počúvať silné a pekné hlasy z tržnice. Ak totiž zdravý rozum vymeníme za sľuby a ak pod vidinou hojnosti ustupujeme z overených hodnôt a právd, môže sa stať, že sa náš dvor premení na bojisko, kde si ani gazda nemôže byť istý svojim životom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Súčasného guvernéra NBS má vystriedať Peter Kažimír.

DOMOV

Aj pohár vína môže zohaviť tvár vášho dieťaťa

Najrizikovejšie sú tri dni medzi 18. až 21. dňom tehotenstva.


Už ste čítali?