Vo verejnej a štátnej správe sa zvyšujú platy, máme sa pripraviť na úsporné opatrenia?

Autor: Věra Tepličková | 30.12.2018 o 18:49 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  6382x

Sľúbené zvýšenie platov od 1. 1. 2019 vyčarilo úsmev na tvári nejedného z nás. Toľko radosti hneď z kraja roka. Až sa slza do oka tlačí.

Asi nie som dostatočne vďačná, že mi plat po novom roku stúpne o pár desiatok eur, ale pýtam sa: na čom sa bude musieť šetriť, aby sa sľúbené naplnilo? Aby sa vlk nažral a koza zostala celá.

Zo skúseností a z takmer 25 ročnej praxe vo verejne správe viem, že k úsporným opatreniam celkom iste dôjde. Samozrejme, že to nebude vinou a na pleciach našej skvelej vlády. Chráňboh, tí nám predsa chcú len dobre. Keď sa štátu darí ... Sľúbili, schválili tabuľky, potriasli si rukami s odborármi, usmiali sa do televíznych kamier a ich časť roboty sa tým skončila. Všetko potrebné a náročné spravili a na výkonnej zložke zostáva iba to pekné: uviesť krásny zámer do praxe. Túto čerešničku na torte delegovali na mestá a obce, na zriaďovateľov a hlavne na samotné inštitúcie, ktoré sa budú musieť popasovať s budúcoročnými rozpočtami.

A tak starostom, primátorom, riaditeľom a iným veľkým šéfom nebude zostávať nič iné, ako v r. 2019 siahnuť nielen na osobné ohodnotenia (čo u niektorých zamestnancov bude znamenať zachovanie stávajúcej výšky ich platu), ale napr. i na kvantitu a kvalitu služieb, ktorými sa zabezpečuje chod jednotlivých zariadení a inštitúcií.

Neviem prečo, ale trochu mi to pripomína časy, keď do života bolo uvedené dieťa menom VEREJNÉ OBSTARÁVANIE. Vrchnosť prikázala, s veľkou pompou zaviedla tento úžasný projekt do praxe a my dole sme mali dokázať, že to fantasticky funguje. Že je za málo peňazí veľa muziky. Že šetríme a zároveň sa tešíme, koľko peňazí nám v rozpočte zostalo na výdavky, ktoré sme si predtým nemohli dovoliť. Vyhrávali (a nabalili sa) firmy, ktoré ponúkali to najlacnejšie (a zároveň to najpodradnejšie), čo sa na trhu mihlo a nám sa v skladoch postupne objavovali nepoužiteľné handry na umývanie, ktoré doslova odpudzovali vodu, čudesné vedrá, ktoré praskli, už keď sa do ich naliala vlažná voda, smiešno vyzerajúce metly, ktorým štetiny odpadli už pri prvom kontakte s dlážkou, priesvitný toaletný papier atď. U zeleného stolu sa oslavovalo, v inštitúciách sa nadávalo, reklamovalo a sponzorsky lepilo.

I tento projekt zaváňa niečím podobným.

Ale nič to. Hlavu hore a pochodooom ...

Veď vrátiť sa k prírode a k octovej vode nie je vôbec žiadna hanba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič zverejnil údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na zastavenie Danka je už neskoro

Na radosť z koaličnej paralýzy je už neskoro.

Danko reagoval na neúspech v parlamente, útočil na premiéra

Most-Híd nepodporil tri návrhy zákonov z dielne SNS.


Už ste čítali?