Predseda Danko a poslanec Matovič testovali v parlamente pomyselný etický kódex

Autor: Věra Tepličková | 12.9.2019 o 20:33 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  1245x

Za tichej asistencie koaličných i opozičných poslancov dnes v parlamente lietali ohnivé slovné šípy medzi pánmi Dankom a Matovičom. Nikto nezasiahol. Všetci sa správali disciplinovane, presne podľa navrhovaného etického kódexu.

"Vyhýbať sa akýmkoľvek nedôstojným slovným prejavom na schôdzi NR SR, hádkam a zasahovaniu do slovného prejavu iného poslanca vrátane fyzických útokov na iného poslanca, ako aj používaniu prejavov podporujúcich násilné činy, netoleranciu a diskrimináciu," píše sa v návrhu kódexu poslancov a poslanci to absolútne dodržali. Z televízneho záznamu bolo zrejmé, že nikto z nich ani brvou nehnul. Niektorí si situáciu s jemným úškrnkom na tvári len tak vychutnávali, niektorí si ukladali tento historický moment do mobilov a niektorí sa robili, že nevidia a nepočujú. Keby sme sa ich o hodinu spýtali, aký majú na prestrelku názor, čudovali by sa, že sa vôbec niečo také dnes v parlamente odohralo. Nevšimli si.

Poslanci prosto obstáli na jednotku.

A to sa propagátor etického kódexu Danko tak snažil. Do role skúšajúceho sa ponoril naplno. Použil dokonca názvy a tituly, ktoré by v súkromí nikdy v živote voči nikomu nepoužil. Poslanca Matoviča tituloval ako falošného špinavca a buzeranta a dokonca na neho prezradil, že má chudák papiere na hlavu. Veru, nebolo to od neho príliš citlivé, no inak sa to nedalo. Skúška je skúška.

A obstál v nej i pán Danko.

I napriek tomu, že mu pán Matovič núkal dar – letenku do Grécka, odolal a ráznym spôsobom mu dal najavo, že dar nechce (v etickom kódexe je totiž aj zákaz prijímania darov v súvislosti s výkonom funkcie). Zle by z tejto skúšky mohol vyjsť asi len pán Matovič. Ale má veľké šťastie: letenka, ktorú nútil predsedovi ako dar,  bola v akcii a stála len 19,90 eur. Ak by totiž stála 100 eur, bol by predseda Danko podľa kódexu nútený nahlásiť svojho kolegu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Ešteže bola všetko len hra. Keby sa to odohralo naozaj, asi by sa to nezaobišlo bez trestov a pokút.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koronavírus nabral na Slovensku druhý dych

Za nárastom sú prípady dovezené zo zahraničia.

Stĺpček Jakuba Fila

Sme pripravení na scenár, že Kočnera oslobodia?

Trestný proces na konci dňa chráni obžalovaných.


Už ste čítali?