Prečo práve Trnka?

Autor: Věra Tepličková | 16.10.2019 o 19:15 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5460x

Dobroslav Trnka a Marián Kočner sú učebnicovým príkladom stretu dvoch odlišných temperamentov. Dve opačné pologule, ktoré sa spojili  a stvorili jeden malý nedokonalý svet.

Marián Kočner je typický príklad extroverta, ktorý je rád stredobodom pozornosti. A na to, byť stred vesmíru, má naozaj dobré predpoklady. Je spoločenský, komunikatívny, zábavný. Ak by to zostalo len pri týchto benefitoch, tak by bola radosť s takýmto človekom sa stretnúť, no on má niečo navyše: chce ten vesmír riadiť. Má podobný osud, ako pán Fico, tiež chce moc, ale je viac netrpezlivý, viac narcistický a jeho cieľom, prostriedkom a vlastne celým svetom sú peniaze. Peniaze sú pre neho viac, ako všetky hodnoty sveta. Peniaze stáli pri jeho spoločenskom zrode a pravdepodobne (ak to náš systém a zákon dovolí), budú i jeho spoločenským hrobom. Naučil sa ich získavať, mať, používať, dokonale s nimi manipulovať a pomocou nich ovládať tých, ktorých potreboval ku svojmu rastu. A takýchto ľudí si hľadal najmä medzi introvertmi.

Jedným z nich bol i Dobroslav Trnka.

I keď ho osobne nepoznám, podľa jeho spôsobu správania, reakcií a vyjadrovania je z celkom iného cesta, ako pán Kočner.

Je to pokojný starší pán, ktorý toho príliš nenahovorí a je skôr na filozofické úvahy, ako na činy, či hlasné reči. Jeho neverbálna komunikácia o ňom prezradí všeličo, no najmä to, že tento pán nie je hrdina, rodený vodca a už vôbec nie muž činu. Je to samorast, ktorý urobí, vykoná a splní podľa predpisov, zadaní a požiadaviek. A to je ideálny materiál pre takých, ako sú Marián Kočner, ale  napr. i Robert Fico. Preto bol tento pán pre určitý okruh ľudí ideálnym generálnym prokurátorom. Poslúžil veci.

Dobroslav Trnka potvrdil, že sa s Mariánom Kočnerom pozná roky, vraj od vojenskej služby. Kočner so svojim dobre vyvinutým čuchom na ľudí veľmi dobre vedel, aký a v čom je jeho kamarát v boji schopný a neschopný a plne toho využil. Pre svoje zámery ho potreboval vystreliť čo najvyššie, čo nebol taký problém, pretože sa poznal s ľuďmi na správnych miestach a v správnych stranách.

A pán Trnka?

Tomu tento spôsob postupu celkom vyhovoval. Sám nebol veľmi priebojný, o čom svedčí i Kočnerov výrok v nahrávke, že Trnka mal zohnať pre voľbu prokurátora hlasy z SDKÚ a nezohnal ani jeden. Nebol na to. Nevedel to. Na rozdiel od Kočnera, ktorý, ak ho niekto vyhodil z miestnosti dverami, vliezol tam oknom a i s obálkou.  Dá sa povedať, že Marián Kočner mal dobrý nos, pretože Trnka ho nič nestál.  Bol totiž poctivý, nechcel peniaze, a Kočnerovi stačilo Trnkovi len sľubovať, že má u neho schované.

I keď je možné, že pán Trnka mal pocit, že z priateľstva s Kočnerom profituje, opak je pravdou. Kočner ho namočil do bahna a nechal ho tam. Tak, ako mnohých iných. Či sa pán Trnka dokáže z bahna sám vyškriabať, je vo hviezdach. V poslednom rozhovore s ním (TV Markíza) som totiž videla chlapa na dne. Unaveného, pochudnutého, možno chorého, naučeného pár viet na svoju obhajobu a s prekríženými rukami pred sebou v snahe brániť sa. Na otázky odpovedal vyhýbavo. Dobre vie, že sa všetky jeho odpovede môžu obrátiť proti nemu.

Osobne mu budem držať palce.

Nie preto, aby vyviazol, ale aby v zdraví prežil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ako prežiť druhú vlnu (píše Samo Marec)

Čo môže robiť neveľmi dobrý škrabák?

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Trnku potrestali iba symbolicky, môže sa dostať aj k ušlému platu

Čižnár pre svojho predchodcu pôvodne žiadal stratu funkcie.


Už ste čítali?