Threema? 1000 a jedna noc po slovensky.

Autor: Věra Tepličková | 10.11.2019 o 16:33 | Karma článku: 9,76 | Prečítané:  3911x

V jednej z najkrajších orientálnych rozprávok vymyslela krásna Šahrazád na kráľa Šahriára malú lesť: aby ju ráno po svadbe, tak, ako ostatné nevesty, nedal krutý kráľ popraviť, rozprávala mu nikdy nekončiaci príbeh.

Príbeh bol neskutočne pútavý a vzbudzoval u kráľa takú zvedavosť, že tento zabudol na všetky svoje zvyky a bol ochotný každú noc počúvať a počúvať.

I my na Slovensku máme svoju Šahrazád.

Už niekoľko mesiacov počúvame jej nekonečný príbeh o celebritách nášho národa a nestačíme sa čudovať. Vždy, keď si už pomyslíme, že práve teraz by mohol príbeh skončiť, lebo nie je predsa možné, aby toto ešte pokračovalo a gradovalo, vždy sa vynorí nová zápletka s novými protagonistami a rozvinie sa nový dej. A tak máme za sebou napr.

Rozprávanie o ustrašenom sudcovi,

Rozprávanie o pažravej tajomníčke,

Príbeh o naivnom a nič netušiacom predsedovi I.,

Príbeh o naivnom a nič netušiacom predsedovi II.,

Príbeh o naivnom a nič netušiacom predsedovi III.,

Príbeh o zbožnom podpredsedovi

a iné.

I naša, slovenská Šahrazád je múdra. Nerozpovie nám všetko naraz. Má do volieb čas. Hrá sa s nami, ako mačka s myšou a vedie nás tade, kade len chce.

A my?

Sme trpezlivými a vďačnými poslucháčmi. Počúvame a čakáme, ako sa čo vyvinie. Nesúdime, do deja nezasahujeme. Ale nie sme celkom pasívni. O príbehoch diskutujeme v čakárniach lekárov, v krčmách, v zborovniach a ľudovou slovesnosťou tieto príbehy potom šírime ďalej medzi tých, ktorí sa o dianie v našej pospolitosti príliš nezaujímajú. Rozvíjame svoju i cudziu predstavivosť, cibríme si komunikačné zručnosti.

Prečo by sme na Šahrazád tlačili?

Máme radi nekonečné príbehy na pokračovanie. Sme vycvičení kolumbijskými a tureckými novelami a je nám v podstate šumák, či sledujeme osudy slepej Esmeraldy, divokej Milágros, krásnej Rosalindy, alebo štramáka Mariána či takmer sv. Martina.

A navyše...

... autorské práva za tento program si draho platíme, takže nech to má nejakú tú dĺžku a kvalitu, nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.


Už ste čítali?