Do volieb s temperamentom

Autor: Věra Tepličková | 28.2.2020 o 9:52 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  412x

Vážení blogeri a čitatelia blogov, zajtra má každý z nás opäť oficiálnu možnosť zasiahnuť do vecí verejných. Už ste sa rozhodli, či a koho budete voliť? Viete, že za vaším rozhodnutím stojí tak trochu i váš temperament?

Ak ste cholerik alebo melancholik, nemáte v obľube slabochov. Vaše nastavenie i myslenie sú výkonové a potrebujete mať pocit, že štát má v rukách niekto, kto sa nehrajká na piesočku, ale maká a jeho práca prináša viditeľné výsledky. Pre cholerikov sú voľby súťažou silných a silnejších, kde hrá prím sila, schopnosť a rozhodnosť. Dôležitý je rozum a logika. Mal by vyhrať ten najsilnejší kandidát. Volebný program je síce dôležitý, ale máloktorý cholerik si ho prečíta, pretože je to pre neho dlhé. Väčšinou sa rozhoduje podľa hlasitej prezentácie vodcu a hlavných ľudí na kandidátke, berie do úvahy najmä pokrok, zlepšenie a napredovanie štátu.

Melancholik vie, ako by mal vyzerať ideálny štát, a vie že by mal vyhrať najlepší z najlepších. A to je pre voliča ťažká úloha. Melancholik sa rozhoduje najmä na základe dlhodobého pozorovania výsledkov strany, programy číta (aspoň tie, ktoré si vyberie), porovnáva a vyberá si po dlhej a zrelej úvahe. Nechápe, že niekto môže voliť len podľa sympatií a úsmevu vodcu. Je to nezodpovedné. Ak sa už melancholik rozhodne ísť k voľbám, má z toho ťažkú hlavu, pretože nie všetko sa mu v jednotlivých programoch páči. Čo bude lepšie? Neurobí chybu, ak vyberie toho alebo toho? Aké negatíva by prinieslo do jeho praktického života, ak bude voliť toho alebo toho? I keď melancholik k voľbám pristupuje veľmi zodpovedne, už vopred vie, že to asi nedopadne dobre.

Sangvinici a flegmatici vyberajú srdcom. Sú vzťahoví a veria, že ak vyhrá strana, v ktorej sa myslí najmä na ľudí, bude všetko dobré. I napriek tomu, že sangvinici sú slobodné a slobodomyseľné bytosti, vedia, že by k voľbe mali pristupovať zodpovedne. A aj sa o to snažia. Dokonca si niektorí i program prečítajú a svoj hlas do urny hodia so všetkou zodpovednosťou. Už pri odchode z volebnej miestnosti však myslia na večeru či zajtrajšiu párty. Nerobia si ťažkú hlavu z toho, čo bude po voľbách. To je veľmi ďaleko. A navyše, o pár rokov sú ďalšie.

Flegmatika tak trochu rozčuľuje, že už sú tu zasa voľby.  Veď ešte len toť boli ... A keby to len o hlasoch v urne bolo, ale voľby celkom iste so sebou prinesú i zmeny a flegmatik by bol najradšej, keby sa po voľbách nič nemenilo. A teraz nemám na mysli mená politikov, ale zaužívaný spôsob života. Už keď sme si zvykli, tak nech to tak chvíľu zostane. Zmeny zhora by celkom iste priniesli množstvo zmien dole, a to by malo (podľa negatívnych skúseností flegmatikov) dopady na spôsob života, ktorý žijeme. Flegmatik sa rozhoduje podľa sympatií lídrov a pozitívnych dopadov bodov ich programu na pohodlnejší spôsob života. S programom sa väčšinou zoznamuje prostredníctvom ústnej prezentácie lídrov, pretože v písomnej podobe sú pre neho príliš komplikované. Ak by im mal dostatočne porozumieť, musel by ich čítať minimálne dvakrát, a to sa mu nechce.

Našli ste sa?

Ak nie, nič si z toho nerobte a robte si podľa svojho.

Dôležité je, aby sme odvolili. Zo srdca i z rozumu.

A ak si môžem dovoliť malé želanie ...

... želám nám všetkým, aby, keď sa hlasy cholerikov, melancholikov, flegmatikov i sangvinikov sčítajú, priniesli našej krajine v tom najbližšom období vieru a v tom vzdialenejšom časovom horizonte potvrdenie, že sa tu oplatí žiť. Nám i našim deťom.

Veľa šťastia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Následky psychopatov zostanú aj po pandémii (píše Michal Havran)

Budú chcieť zneužiť vírus, aby nám vzali slobodu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Akt koaličnej lojality

Hromadný podpis koaličnej zmluvy je lepší ako vypnutie krajiny.

SME v divadle

Poďte so SME do divadla: Nevina

SND pripravilo program, ktorý môžete pozerať z domu.


Už ste čítali?