Malé a veľké plagiáty (reakcia na diskusiu k článku p. Droppu)

Autor: Věra Tepličková | 11.7.2020 o 20:07 | (upravené 12.7.2020 o 7:28) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  1434x

Sme malý či veľký štát? Z pohľadu takého Monaka, veľký. Ak nás posudzuje Američan, sme také malé, takmer neviditeľné nyšt. Rôzne vnímanie, rôzne pohľady. Jedno je však isté, základ zostáva: sme štát a s týmto faktom nehneme.

Na Zemi žije takmer osem miliárd ľudí. Každý jeden má svoje videnie sveta a posudzuje život okolo seba na základe svojich skúseností, zážitkov a predstáv. Spoločnosť, v ktorej žije, mu dáva vzor správania a zároveň mu posiela spätnú väzbu, či je jeho pohľad, názor alebo postoj v súlade s tým, čo ho učí.  

Naša spoločnosť (i keď to tak niekedy nevyzerá) funguje na hodnotách a cnostiach, ktoré zadefinovali starí filozofi a učenci v rôznych častiach sveta už dávno pred našim letopočtom. Tieto malé neviditeľné mršky pretrvali a i napriek rôznym pohľadom na ne, ich nemenné jadro drží túto civilizáciu ako tak pokope. Sú nemenným základom nášho života.

Potiaľ idea a ideál ...

I napriek tomu, že každý z nás má o sebe len tú najlepšiu mienku, nik nie je svätý a z času načas nejakú tu hodnotu či cnosť zasklí. Niekedy nechtiac, niekedy vedome. Väčšina z nás v takom prípade dobre vie, kde a kedy pochybila, čo prekročila, ako zlyhala, ale čušíme ako vši pod chrastou a dúfame, že sa nám na to nepríde.

Na akej úrovni morálneho vývinu sme, sa ukáže vtedy, ak nás niekto pri našom hriechu prichytí. Tí, ktorí sú ešte len na počiatku cesty mravného rozkvetu, nepriznajú chybu, klamú, vymýšľajú si, stupňujú a porovnávajú veľkosť previnenia s inými a snažia si zachrániť kožu, ako sa dá. Tí, ktorí sú už na ceste ďalej, sa s pokorou priznajú a sú pripravení niesť zodpovednosť za svoje zlyhanie. Nie je to nič príjemné, ale je to očistný proces, ktorý nás posúva o level vyššie. Ako jedinca i ako spoločnosť.

Vážený pán Droppa,

dlho som rozmýšľala, či tento príspevok napíšem. Nemám právo hodnotiť nič z diskusie, ktorá sa pod vaším príspevkom objavila, pretože neviem, kde je pravda. Prijmite však od pani T.(v dobrom) malú radu. Ak máte pocit krivdy a nespravodlivého obvinenia z plagiátorstva, bráňte sa. Ak vás niekto okradol, bráňte sa. Je to vaše právo a nedovoľte nikomu, aby pošpinil vaše meno. Vaše články sú vaším duševným vlastníctvom, nenechajte si ho zobrať. Ak ste však pochybili a vinníkom ste vy, prijmite zodpovednosť. Dlhujete to svojim čitateľom, ktorí vám roky venovali svoju priazeň a čas. A tiež tak trochu sebe. Ako človeku i ako novinárovi.

Zdroj, na ktorý reagujem: https://martindroppa.blog.sme.sk/diskusie/3684455/1/zmyslami-listovat-v-knihe-snov.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Alexeja Fulmeka

28 rokov v SME: Dôležitosť tradičných médií je čoraz evidentnejšia

Denník SME má 28 rokov.

Polícia pokutu päťsto eur za cestu po drevo na kúrenie obhajuje

Výber pokút nie je prioritou polície, tvrdia policajti.


Už ste čítali?