Sľuby sa začínajú plniť, vláda pritvrdzuje

Autor: Věra Tepličková | 4.8.2020 o 8:48 | Karma článku: 10,47 | Prečítané:  10108x

Ako jeden z prvých sa pustil do opráv a vylepšení zastaraných zákonov minister školstva Grőhling. A že rúbe vysoko, nie je pochýb. Ide na to z gruntu a na paškál si zobral samotný vysokoškolský zákon. Plagiátori, traste sa.

Pán minister sa postavil k novele zákona veľmi zodpovedne.

Vie, že nové, moderné zákony už nemusia až tak striktne odrážať nejaké zastarané hodnoty (a nedajbože spravodlivosť), ale vôľu väčšiny. Z toho, čo vzišlo z jeho pera, je možné predpokladať, že skúmal názory väčšiny a pri tvorbe novely bral do úvahy pravdepodobne tieto aspekty:

  • prieskum agentúry Polis: takmer 62% Slovákov sa domnieva, že plagiátorstvo je bežná prax,
  • prieskum medzi politickými špičkami: nebol z objektívnych dôvodov dokončený, ale na vzorke skúmaných 3 vládnych činiteľov sa ukázalo, že 3 z 3 sú plagiátori,
  • osobnú skúsenosť.

I keď je z týchto zistení zrejmé, že podľa väčšiny je plagiátorstvo celkom normálne, takže nejaké postihy sú neopodstatnené, predsa len pán minister prihliadol i k názoru menšiny a rozhodol takto:

  • Tí, čo už plagiátori sú, si tento svoj titul môžu ponechať a nemôže im byť odobraný, ani keby chceli. Náš zákon takéto čosi nepozná, a tak, i napriek svoje úprimnej snahe zbaviť sa ho, musia títo chudáci zostať otitulovaní naveky.
  • Noví plagiátori, ak im bude spätne dokázaný podvod, sa tiež nemusia báť, že by o svoj titul prišli. K neuváženému činu  ich mohli viesť rôzne dôvody: rodinné či zdravotné problémy, pracovná záťaž či podnikateľský stres, chyba v systéme, či zlyhanie školiteľov a oponentov, a tak by mali dostať ešte druhú  šancu. Rektor bude povinný im dať 150 dní na opravu, aby dokázali, že sú správni akademici. Tento trest boží by im mal dať príučku, že takéto čosi sa robiť nemá.

Nuž, novela je prísna.

Je tak prísna, že sa môže stať, že pre prísnosť ju väčšina v parlamente neschváli.

Špekulovať o tom, či sa tam potom budú pridávať články o tretej a štvrtej šanci pre študenta, alebo o potrestaní a odvolaní rektora, je však dnes ešte predčasné.

 

Zdroje:

https://www.noviny.sk/slovensko/545777-prieskum-polis-pre-tv-joj-az-61-7-percent-slovakov-si-mysli-ze-palgiatorstvo-je-bezna-prax

https://slovensko.hnonline.sk/2189435-zistenie-hn-grohlingov-bic-na-plagiatorov-nebude-prisny-odhaleny-podvodnik-dostane-druhu-sancu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za Jankovskou bol vo väzení Zurian. V hladovke zatiaľ pokračuje

O stretnutie so šéfom NAKA požiadala v dvoch listoch.


Už ste čítali?