Kapitáne, kam s tou lodí? Nevlečte ji do poschodí,

Autor: Věra Tepličková | 24.11.2020 o 17:57 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  950x

spievala kedysi populárna česká speváčka Pavlína Filipovská a text zo 60tych rokov by sa celkom hodil i na charakteristiku vládnutia súčasného slovenského premiéra.

Zdá sa, že Igor Matovič sa (ako správny kapitán) nepostavil na kapitánsky mostík (odkiaľ by mal rozhľad) ku kormidlu lode a nevedie loď vodami v súlade z fyzikálnymi zákonmi. Naložil si ju na plecia, na oči si nasadil ružové okuliare, zapchal si uši a snaží sa ju vyteperiť do najvyššieho poschodia. Rozhodol sa, že je to najkratšia cesta do cieľa, a tvrdohlavo na nej trvá. Pomocných kormidelníkov, ktorí stoja nad rovnakou mapou a snažia sa kapitánovi pomôcť a naznačiť mu, že by možno stačilo položiť loď na vodu, postupne posiela kade ľahšie, alebo ich priamo cez palubu zhadzuje do kalných vôd, pričom na nich za ich názory pľuje a ponižuje ich pred posádkou. Tá už na prvom poschodí  zbadala, že sa kapitán „zachytil kotvou za klandr“, no nechce skončiť ako kormidelníci, a tak mu zatiaľ nič nehovoria. Veria, že kapitán Igor to má premyslené a že sa do cieľa s loďou predsa len raz dostanú. Hlavne, že sa vezú.

Ani pasažieri nie sú celkom spokojní.

Kapitán im v prístave nasľuboval hory-doly a nič z toho. Zo strachu pred bubákmi a hnusobami musia byť z bezpečnostných dôvodov uzavretí v kajutách, na palubu môžu vychádzať len v určitom počte a v určenom čase. Nemôžu sa navštevovať, nemôžu sa realizovať, nemôžu sa zabávať. Povolené je iba pracovať. A tak okrem pravidelného hlásenia z rozhlasu po drôte, z ktorého sa dozvedajú počty mŕtvych a zradcov, z lukratívnej plavby nemajú nič.  

Spokojní sú iba piráti, ktorí sa okolo lode obšmietajú a robia si na ňu zálusk. A niet sa čo čudovať. Loď je síce zánovná a zadlžená, ale poklady, ktoré má ukryté v útrobách, by stáli za hriech. A navyše, bolo by treba oslobodiť zajatcov, ktorí sú už dlhší čas uväznení v podpalubí.

A kapitán?

Loď mu na ramenách oťažieva, ale pomocných kormidelníkov, ochotných podporovať prenos lode po schodoch je stále dosť, tak to nevzdáva. Vlečie náklad hrdo z poschodia na poschodie  a s podporou všetkých svätých má pocit, že je vyvolený. Z času načas pohrozí posádke, že ak budú rebelovať a nebude po jeho, praští im s ich loďou na medziposchodí a bude pokoj, ale v podstate sa nič nedeje.

Tak mu to nepokazme.

Veď na čudného kapitána s loďou na pleciach so záujmom pozerajú všetci obyvatelia činžiaka, ktorí sa pýtajú: "Kapitáne, kam s tou lodí?"

No a náš kapitán?

Ten im jednou rukou ležérne kýva a ešte ležérnejšie odpovedá: Ajem Igor from Slovakia and aj gou tu ap. Uan tajm, next tajm.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Alexeja Fulmeka

28 rokov v SME: Dôležitosť tradičných médií je čoraz evidentnejšia

Denník SME má 28 rokov.

Polícia pokutu päťsto eur za cestu po drevo na kúrenie obhajuje

Výber pokút nie je prioritou polície, tvrdia policajti.


Už ste čítali?